Hebrejština-první dojmy

7. červen 2017 | 22.10 |

Hebrejština-první dojmy

Jak už asi víte,píši příběh, jehož hlavní postavou je židovská dívka. Jelikož se tam samozřejmě vyskytují scény popisující židovská náboženská praktika (šábes atd.), musela jsem si toho dost nastudovat.To už jsou takové dva roky dozadu.Tehdy mne naprosto uchvátila židovská kultura,architektura,dějiny a zvyky.Vše je to takové..tajemné,vznešené,trochu exotické,starobylé.

Můj zájem s rostoucím věkem rostl.Knihu jsem nezahodila jako většinu mých prací,naopak,stala se zní má prim,můj debut.S tím jsem se na druhém stupni ZŠ taky začala zajímat o hebrejštinu.A tak jsem se rozhodla,že se stanu samoukem hebrejštiny,Koupila jsem si za pár stovek hebrejsou konverzaci od nakladatelství Lingea a začala.Jenže,jak daleko asi dojdete jen s internetovými stránkami a malým konvezračním slovníčkem omezujícím se na to nejnutnější?No zrovna na oslňující úroveň ne.

A tak jsem hebrejštinu pověsila na hřebík a začal se shánět pro kurzech pro mládež,což se kvůli blížícím se přijímačkám na gymnázium neuskutečnilo.

Pak jsem již jako čerstvě přijatá gymnazistka šla na pražský veletrh ,Svět knihy'.Těžko by se mohlo stát,že bych nezabloudila k izraelskému stánku.

Tam shodou okolností inzerovala jazyková škola Ulpan,ketrá se zaměřuje na výuku hebrejštiny.A když jsem se dočetla,že mají letní intenzivní kurzy,ketrou jsou pro mne časově a logisticky dobře dostupné,tak jsem neváhala,a do kurzů se přihlásila.

V úterý šestého června jsem šla do Ulpanu,jenž sídlí na Praze 4 nedaleko Gymnázia Vítězná Plaň(ka jsem náhodou dělala zkoušky a byla přijata,avšak nakonec jsem se rozhodla pro dopravně dostupnější GJN) na svou první lekci hebrejštiny.

A bylo to super.Na začátku hodiny dorazila do učebny Jeruzalém usměvavá lektorka s pozdravem Šalom! na rtech.Bez zbytečného otálení začala výuka.Hned první den se ale ukázalo,že hebrejština rozhodně není žádná malina.Obzvlášť na zmatek v samohláskách a samozřejmě naprosto jiné písmo si člověk musí dávat pěkný pozor.

Po pár procvičeních jsem si však dokázala zapamatovat těch osm písmen abecedy(hebrejsky Alefbet),která zatím umím a všechny známé konverzační obraty.

Ulpan vás zkrátka motivuje k dalšímu zlepšování a poskytuje velice dobré studijní materiály a radost z každého vámi vykoktaného slovíčka.Hebrejština je v podstatě tak trochu dobrodružná expedice,neboť se výrazně liší od všech vám pravděpodobně známých jazyků(pokud mne zrovna nečte odborník na semitské jazyky).

Nebojte se proto začít s krásnou,jemnou a ladnou hebrejštinou.Prvních pár minut na to možná budete třeštit oči a myslet si,že to spadlo z Marsu nebo co,ale po pár cvičeních se vám řeč dostane pod kůži a vy si to začnete královsky užívat.

Navíc,kolim řečí umíš,tolikrát si člověkem(to znamená,že teď budu člověkem popáté.čeština,slovenština,angličtina aněmčina a teď hebrejština)-

Zpět na hlavní stranu blogu

Anketa

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Hebrejština-první dojmy hermione weasley 08. 06. 2017 - 16:51