Literární klišé na Wattpadu

1. červen 2017 | 22.30 |
› 

Literární klišé na Wattpadu

Na Wattpadu,sociální síti pro amatérské autory,působím pod přezdívkou Fantasyever již třetím rokem.

Za tu dobu jsem si logicky nemohla nevšimnout,že jistá témata,jisté šablony se v jedotlivých kategoriích,žánrech často opakují.Kostra neboli osnova příběhu je povětšinu času podobná,takřka stejná.Ráda bych teď vypíchla několik podle mne hodně opakujících se témat.Tímto nechci urážet autory těchto děl ani jejich čtenáře,já netvrdím,že to nečtu(tedy,něco z toho rozhodně nečtu,ale nepřeji si udělat z tohoto blogu haterpolis).

1.akční-pozor,mafiáni!

Co si budeme namlouvat,ale v kategorii akční a někdy i dobrodružné se často vyskytují příběhy o mafiích.Příběhy plné nadupaných,žárlivých bossů,patnáctiletáých školaček a milionářských vil.Neříkám nic proti,avšak myslím,že žánry dobrodružné a akční mohou dát i něco víc než jen mafiány.

2.historický román.já tě nechci...teda vlastně chci

Tady máme jasný domimantní subžánr-historická romance.Dívku,mladou ženu,většinou provdají za bohatého,nepřístupného a mnohdy nevrlého šlechtice.Dívka se bouří a svého ženicha/manžela z duše nenávidí.Pak ale přijde twist-záchrana života,válka...-a hlavní hrdinka na svého miláčka nedá dopustit.Pardon,ale když máte v žebříčku za sebou třicet románů s takovou tematikou,nemyslíte,že Watt potřebuje nový vítr?

3.Fantasy-ať žijí živly!

V kategorii fantasy literatura(pokud tam nepočítáme fanfikce autorů,kteří si zkrátka myslí,že jejich příběh vynikne lépe jako neotřelý ve fantasy než jako průměrný ve fanfikcích) dominují živly.Tím nechci fantasy urážet,jelikož jsem tam našla i několik vážně dobrých a originálních příběhů,avšakpořád se tam objevují různé ,,napodobeniny" Harryho Pottera pro děti čtyř živlů-voda,oheň,vzduch a země.Když už,tak si udělejte jiné elemty-světlo,tmu,elektřinu...co já vím!

4.Fanfikce-Dramione,Jily a Justineček

V poslední době se do módy dostává hodně Dramione-shippování vztahu Draca Malfoye a Hermiony Grangerové z Harryho Pottera.Jasně,Draco je sexy blondýn,temný,rozervaný,bledý a roztomile vyděšený,Hermiona je sebejistá,bystrá,šprtka a hlavně je pravým opakem Malfoye,tedy mudlorozená.

Promiňte,ale nevšimli jste si,že jste tímhle shippovánímm nakazili i můj žánr-historické fikce.

Dalším frekventovaným typem je Jily-příběhy o tom,jak se seznámili Harryho rodiče a jak Pobertové prožívali závěrečný ročník v Bradavicích(nevykládejte si to zle,Co takhle rande,Evansová také miluji,ale když to začne dělat polovina fanfictionářů...).

Dostáváme se k pro mne nepříjemnému bodu,jelikož tady musím držet emoce na uzdě.Tyto příběhy se mi osobně nelíbí,nikomu však jeho názor neberu.Nemám ráda příběhy typu-můj učitel Justin,já u Justineček.Jasně,jsou to vaše příběhy,ale hodně holek je čte jenom proto,aby mohly slintat při představě nahého Biebera.

Romance-kde jinde než na letním táboře

Znáte to-patnácti-sedmnáctiletá dívka,v životě nebyla na letním táboře,najednou ji tam rodiče poslali a ona tam potká pár super kamarádů,jednu strašně protivnou holku(která ideálně chodí s tím nejbožštějším klukem,jakého kdy hrdinka viděla) a pak samozřejmě Pan Božský.Zbytek scénáře není tak složité vymyslet.

Škoda,romance má svůj obrovský potenciál.Proč se vlastně v romancích na Wattpadu píše jen o prvních láskách teenagerek?Díky Jojo Moyes vidíme,že lásku neprožívají jen náctieltí,spíše naopak!

5.Všeho směs-problémy,hlášky,vtipy,mauály

Jasně-všeho směs.Ale i v té někdy dochází kreativita.

Tak například ,,knihy" typů mé covery,mé kresby,problémy stolů,fanoušků vidláků z vidlákova a žvýkaček,vtipy o seriálech,zajímavosti o naší vesnici,manuály pro autory...

Ale vše postupně.

Knihy typu premades a covery,kresby se rozmáhají jako houby po dešti.Myslím,že se určitě najde web,kde docení vaše kreslířské a grafické dovednosti,ale Wattpad je o

P-Ř-ĺ-B-Ě-Z-ĺ-CH.

Další rozšířenou knihou jsou problémy čehokoliv.Kdysi to asi byla zábava,ale nyní se to transformovalo do způsobu,jak lacině zabít čas a nahnat si followery a voty.

Stejně jako kopírování obrázkových vtipů a přepisováníz webů.Nepřipadá mi třeba fér,když má nějaký vážně dobrý příběh sto hlasů a  dejme tomu tři sta přečtení,zatímco stejně starý v uvozovkách příběh o vtipech z Hunger Games má milion přečtení a nevím kolik tisíc hlasů.Přitom koho stojí napsat to větší práci a víc představivosti?

To samé se týče zajímavostí.

K manuálům mám prosbu,aby je psali autoři,kteří o psaní něco vědí a jen nekopírovali Nickieu.Ten její mauál je jedinečný a úžasný,tak jí ho neberme!

Mým posledím bodem jsou Tagy a knihy typu Pár keců o mé osobě.

Tagy se poslední dobou hodně skloňují,někteří proti nim usilovně brojí,jiní je nadšeně vyplňují a tagují své přátele.

Já jsem kdysi taky plnila tagy,ale nyní bych je ráda přestěhovala sem na blog,kde se dá předpokládat čtenářův zájem o pisatele.

Myslím,že na Wattu nikdo není moc zvědavý,jaká vajíčka si dáváte k snídani.

Já Wattpad podporuji,myslím,že je to vynikající prostředí pro začínající autory všech žánrů.Člověk může zoušet a experimentovat,aby našel ten svůj pravý žánr a má možnost srovnání s ostatními a zpětnou vazbu od čtenářů.Proto je škoda kazit takové prostředí nesutále opakujícími se motivy.

Zpět na hlavní stranu blogu

Anketa

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (2x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Literární klišé na Wattpadu tlapka 25. 05. 2017 - 19:11
RE(2x): Literární klišé na Wattpadu crazy philosopher 10. 07. 2017 - 23:16
RE: Literární klišé na Wattpadu hermione weasley 28. 05. 2017 - 13:34
RE(2x): Literární klišé na Wattpadu crazy philosopher 10. 07. 2017 - 23:18