Hraničářův učeň-Rozvaliny Gorlanu(recenze)

31. květen 2017 | 17.10 |

Hraničářův učeň-Rozvaliny Gorlanu

Autor:John Flanagan (Austrálie)rozvaliny gorlanuhu1

Překlad:Zdena Tenklová

Nakladatelství:Egmont

Žánr:fantasy,dobrodružné

Věková kategorie:děti a dospívající(cca.od deseti let)

Popis:

Patnáctiletý Will strávil své dětství na hradě Redmont,kde se místní dobrotivý baron stará o děti rodičů,kteří zahynuli v jeho službách.Will je přesvědčen,že jeho otec byl jedním z těch vznešených a udatných rytířů,již kdysi bojovali ve strašlivé bitvě na Hackhamské pláni.On sám touží po dráze rytíře.Má to ovšem háček-Will je na svůj věk malý,ale bystrý a hbitý.

Do bojové školy na Redmontu přijat není,za učně si ho však vybírá tajemný Halt,člen Královského hraničářského sboru.Will vstupuje do padesátičlenné skupiny obestřené tajemstvím.Učí se nejen zacházet s hraničářským zbraněmi,tedy ne meči a statnými bojovými oři,nýbrž se šedozelenou pláštěnkou,dlouhým lukem,noži a hraničářským koníkem,ale navazuje i důležitá přátelství,řeší problémy dospívání a nakonec dokonce bojuje za život svého učitele.

Hodnocení:

Knížku jsem nebrala do ruky s velkou důvěrou.I když mám ráda fantasy,tato série není tak kultovní jako např.Harry Potter,nemá filmové zpracování,výlohy knihkupectví nezdobí obrovské reklamy na Flanaganovy tituly.No jo,i já trpím předsudky a jsem ovlivnitelná reklamou.

Hraničářův učeň mě ale dostal po první stránce.Kniha se nádherně čte,a přitom se autor neopakuje.Dokáže popsat i zdánlivě nudné pasáže tak lehce,že vám ubíhají pod očima.Celou knihu provází laskavý,ale i břitčejší humor(Halt=nejlepší hlášky).Samozřejmě,je to psáno pro náctileté,takže nečekejte Homéra,ale potěší,pobaví a starší čtenáře snad dojme.

Oceňuji,že se pan spisovatel vyhnul některým klišé jako škola.Samozřejmě,bojová škola,písařská škola,ale aspoň ne škola pro hraničáře.O to víc se pak může zaměřit na vztah mezi Willem a Haltem,který se postupně zlepšuje a zlepšuje.

Ani tady se ale nevyhneme některým častým motivům,jako třeba boj dobra a zla,šikana,učitá autorita,která se později stává rodinou protagonisty...ale přiznejme si,že taková phádkovost nám v životě často schází,tak proč by měla scházet i v knížkách.

Zpět na hlavní stranu blogu

Anketa

Hodnocení

1 ˇ 2 ˇ 3 ˇ 4 ˇ 5
známka: 1 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře